Juris Dambis

Dzimis 1957.gada 23.aprīlī Rīgā

Juris Dambis ir slavenā autosportista Arnolda Dambja dēls, un likumsakarīgi, ka arī viņš bija izvēlējies autosportista karjeru. 1973.gadā viņš sāka braukt ar kartingu, bet jau 1976.gadā debitēja rallijā par stūrmani un autošosejas sacensībās ar VAZ-2103. Jau pirmajā piegājienā viņš izcīnīja Latvijas čempiona titulu. Debijas gadā Juris izcīnīja 2.vietu Dzintara Volgas sacensībās, 3.vietu avīzes TRUD balvā un PSRS kausā bija astotais starp vairāk kā 20 sportistiem. Šo un visus turpmākos gadus viņš startēja 8. automašīnu klasē, kurā piedalījās 1600cm3 „Žiguļi”.

1977.gadā paralēli startiem autošosejā Juris turpināja braukt rallijā par stūrmani. Piedzīvojis vairākus ‘”vākus” viņš secināja, ka nav kur pieturēties un sāka pats braukt par pilotu . Šosejā tika izcīnītas godalgotas - 3.vietas Dzintara Volgā un avīzes TRUD balvā.

1978.gadā Juris izcīnīja pirmās uzvaras Vissavienības mačos sezonas atklāšanā un Dzintara Volgas balvā. PSRS čempionāta finālā Juris treniņbraucienos uzrādīja trešo labāko laiku, bet sacensībās jau ar pirmo apli bija līderis. Diemžēl pēc 11.apļa motora defekta dēļ Juris bija spiests iegriezties tehniskās palīdzības boksos, lai ik pēc katriem diviem apļiem papildinātu motora dzesēšanas sistēmā ūdeni. Rezultātā viņš finišēja tikai 21.vietā.

1979.gadā Juris uzvarēja sezonas atklāšanas sacensībās un Baltijas čempionātā. PSRS čempionātā Kijevā viņam 6.vieta. Šajā gadā automašīnu klasē, kur startēja Juris sāka braukt arī jaunais valmierietis Guntars Judeiks. Pāris sezonu garumā notika labākā noskaidrošana un sīva cīņa trasē, taču vēlāk viņi kļuva par ļoti labiem draugiem.

1980.gadā notika sīvas cīņas ar Guntaru Judeiku - Baltijas čempionātā un Dzintara Volgā Juris bija otrais.

1981.gads pagāja sīvās cīņās ar valmierieti un lietuviešiem. Vairākas reizes izdevās kāpt uz goda pjedestāla, taču līdz uzvarai allaž pietrūka. Sezonas guvums- 2.vieta ATD CAMK balvā, 7.v.Baltijas čempionātā, 2.vieta Dzintara Volgā un 2.vieta PSRS čempionāta pusfinālā. PSRS čempionāta finālā Kijevā 10.vieta.

1982.gadā Juris Dambis atkal varēja izjust uzvaras saldo garšu. Viņš uzvarēja Dzintara Volgas un PSRS čempionāta pusfināla sacensībās.

1983.gadā Juris bija trešais Baltijas čempionātā un izcīnīja Latvijas čempiona titulu jau piekto reizi. Pārējās Vissavienības sacīkstēs - piektās vietas.

1984.gadā tika izcīnītas vairākas godalgotās vietas. Baltijas čempionātā 3.vieta, Dzintara Volgā- 2.vieta.

1985.gada ATD CAMK balvā – 2.vieta, Baltijas čempionātā – 3.vieta, PSRS čempionāta finālā Kijevā – 6.vieta.

1986.gads bija pēdējais Jura vecajam VAZ-2106. Labākais rezultāts bija 3.vieta Autotransporta ministrijas balvā.

1987.gadā Juris sagatavoja sacīkstēm pilnīgi jaunu VAZ-2107. Viņš startēja daudzās sacensībās un visās sasniedza finišu, allaž būdams līderu vidū. PSRS čempionāta kopvērtējumā – 8.vieta.

1988.gadā Jurim Dambim 3.vieta Baltijas čempionātā un Latvijas čempiona tituls.

1989.gadā Juris bija 2.vietā sezonas atklāšanas sacensībās un 4.vietā Autotransporta ministrijas balvā. PSRS čempionātā Biķerniekos - 11.vieta.

1990.gadā Juris startēja tikai sezonas atklāšanas sacīkstēs un ieņēma 5.vietu.

1991.gadā zināms tikai viens Jura Dambja starts – 3.vieta automašīnu A-1600 klasē Dzintara Volgas sacensībās, kas vienlaikus bija arī Baltijas un Latvijas čempionāts. Deviņdesmito gadu sākumā sacensībās aizvien ātrāk sāka izpausties priekšpiedziņas automašīnu pārsvars, taču ne visi vecās kalves meistari veiksmīgi piemērojās jaunajiem apstākļiem. Arī autošosejas sacensību rīkošanā bija iestājusies krīze, un Juris šajā laikā atsāka startēt rallijā.

2012.gadā jaunizveidotās vēsturiskās autošosejas sacensībās atkal parādījās Jura Dambja vārds. Ar savu tradicionālo 10. starta nummuru viņš izgāja uz starta VAZ 1600 klases sacensībās un uzrādīja visai atzīstamu braukšanas ātrumu.