Arnolds Dambis

Dzimis 1929.gada 25.aprīlī - 01.februāris 2020.g.

1964.gada PSRS meistarsacīkšu sudraba medaļnieks. 1972. un 1973.gada PSRS čempions startējot ar Moskvič automašīnu.1973.gada PSRS čempionāta bronzas medaļas ieguvējs ar VAZ 2101. 1978.gada PSRS čempions ar VAZ-21011.

Vecmeistars Arnolds Dambis lielāko sava mūža daļu bija saistīts ar autosportu. Jau Arnolda tēvs Alfrēds Dambis bija profesionāls šoferis un rādīja dēlam piemēru kā apieties ar tehniku. Kopā ar Aleksandru Karamiševu un citiem viņš bija viens no pirmajiem pēckara autosporta veidotājiem un attīstītājiem Latvijā, un guva ievērojamus panākumus visā PSRS mērogā. 1951.gadā viņš pirmo reizi startēja auto sacensībās ar automašīnu GAZ . Sešdesmito gadu sākumā Arnolds Dambis bija PSRS izlases dalībnieks autorallijā un apceļoja visu Eiropu. Arnolds Dambis piedalījās rallija sacensībās līdz 1974.gadam un 20 gadus pavadīja PSRS izlasē. Viņa augstākais sasniegums rallijā bija 2.vieta Eiropas čempionāta posmā. Daudzus gadus viņš bija republikas izlases autobraucēju sabiedriskais treneris.

1963.gadā Arnolds Dambis pirmoreiz startēja autošosejas sacensībās Nemuno Žiedas trasē Lietuvā un ierindojās 2.vietā starp visiem ‘’Volgu” braucējiem.

1964.gadā Arnolds Dambis piedalījās jau vairākās sacensībās ar „Volgu” GAZ-21.Pirmajās sezonas sacīkstēs Igaunijā Dambis izcīnīja 2.vietu, sacensībās Ļeņingradas „Ņevskoje Koļco” aplī Dambis bija trešais. Pirmo reizi piedaloties PSRS meistarsacīkstēs Arnolds izcīnīja sudraba medaļu. Šajā gadā Mežaparkā norisinājās pirmās „Dzintara Volgas” sacīkstes un Dambis kvalifikācijas braucienā izcīnīja 1.vietu, bet finālbraucienā bija 4.vietā.

1965.gadā sportists izcīnīja 1.vietu Lietuvas čempionāta posmā, un „Dzintara Volgas” sacensībās Mežaparka trasē ieņēma 3.vietu.

1966.gadā Dambis sāka startēt ar „Moskvič-408” automašīnu. PSRS čempionātā divu braucienu summā viņš ieņēma 9.vietu un „Dzintara Volgas” sacīkstēs jaunizveidotajā Biķernieku Meistarības aplī izcīnīja 2.vietu.

1967.gadā dēļ traģiskajiem notikumiem Tbilisi trasē, notika maz sacensību. Tradicionālās „Dzintara Volgas” balvas braucieni notika Rīgas hipodromā, kur Dambis uzvarēja gan pusfinālā, gan fināla braucienā.

1968.gada sezonā Arnolds jau startēja ar Moskvič-412 automašīnu. Viņš kļuva par Baltijas, Latvijas un Ļeņigradas čempionu.

1969.gadā Baltijas čempionāta posmā Dambis ieņēma 2.vietu, kā arī bija 5.vietā „Dzintara Volgas” sacensībās.

1970.gadā Arnolds Dambis izcīnīja uzvaras „Dzintara Volgā”, Baltijas un Latvijas meistarsacīkstēs. PSRS čempionātā un Tautu spartakiādes finālā Ļeņingradā meistars bija 5.vietā.

1971.gadā Dambis uzvarēja sezonas atklāšanas sacensībās un Baltijas čempionāta abos posmos. Sporta biedrības „Spartak” čempionātā Arnolds startēja no pēdējas starta vietas, taču finišā viņa sarkanais Moskvičs bija pārliecinoši pirmais. PSRS meistarsacīkšu braucienā Dambis izstājās.

1972.gads vainagojās ar uzvaru PSRS čempionātā Biķerniekos. Vēl Dambis uzvarēja sezonas atklāšanas sacīkstēs un Dzintara Volgas balvā bija 3.vietā, kas viņam nodrošināja Latvijas čempiona titulu.

1973.gadā PSRS izlases sastāvā Arnolds Dambis startēja vairākos sociālistisko valstu „Draudzības kausa” posmos, un kopvērtējumā bija labākais no PSRS izlases. PSRS čempionātā Dambis uzvarēja abos posmos un pārliecinoši kļuva par divkārtēju PSRS čempionu, Valdis Mēlnbārzdis bija otrais. Vairākās sacīkstēs sportists paralēli startēja arī ar VAZ-2101- „Spartak” čempionāta finālbraucienā izstājās un vienā no PSRS čempionāta posmiem ieņēma 4.vietu.

1974.gadā tika iegūta 3.vieta „Spartak” čempionātā, PSRS čempionātā Ļeņingradā 3.vieta un bronzas medaļa. „Dzintara Volgā” Dambis ar Moskviču arī ieņēma 3.vietu.

1975.gadā Arnolds Dambis pārsēdās VAZ-21011 automašīnā. Sezonas atklāšanas sacensībās Arnoldam 2.vieta, avīzes „Trud” balvā 1.vieta, „Dzintara Volgas” sacīkstēs izstājās. PSRS čempionātā, kas vienlaicīgi bija arī PSRS tautu spartakiādes finālsacensības, startā A.Dambis nogulēja luksofora zaļo signālu un sāka sacīkstes kā pēdējais. Finišā, apsteidzot lielāko daļu no trīsdesmit konkurentiem, mūsu sportists bija 8.vietā.

1976.gadā sezonas atklāšanas sacensībās Dambim 3.vieta, „Dzintara Volgā” viņš uzvarēja abos braucienos un PSRS čempionātā ierindojās 6.vietā.

1977.gadā PSRS čempionāta ieskaitē bija jānobrauc seši braucieni trīs dažādās trasēs un kopvērtējumā Dambis ieņēma 7.vietu. Šajā gadā Dambis uzvarēja gan „Dzintara Volgas”, gan avīzes „Trud” rīkotajās sacensībās.

1978.gadu A.Dambis uzsāka ar uzvaru ATD CAMK balvas izcīņā, tad sekoja uzvara avīzes „Trud” balvā, 2.vieta „Dzintara Volgā”, Latvijas čempiona tituls un visbeidzot PSRS čempionāta zelta medaļa Kijevā. Tas Dambim bija jau trešais PSRS čempiona tituls autošosejā.

1979.gadā sportists atzīmēja savu 50 gadu jubileju. Arnolds uzvarēja ATD CAMK balvā, kā arī Baltijas meistarsacīkšu braucienā, iegūstot arī Latvijas čempiona titulu. PSRS čempionātā Kijevā Dambis ierindojās 6.vietā.

1980.gadā aizvien vairāk sevi pieteica jaunās paaudzes braucēji un konkurence pieauga. ATD CAMK balvā mūsu vecmeistars finišēja 5.vietā, Baltijas čempionātā- 3.vietā, Autotransporta ministrijas balvā – 3.vietā un „Dzintara Volgā” – 2.vietā. PSRS čempionātā Dambis ierindojās 18.vietā. Latvijas čempiona tituls.

1981.gada sezonas atklāšanā Dambis ieguva 2.vietu, Baltijas čempionātā - 4.vietu, „Dzintara Volgā” –diskvalifikācija, PSRS čempionātā – 14.vieta.Latvijas čempiona tituls.

1982.gads sākas ar diskvalifikāciju ATD CAMK balvā, „Dzintara Volgā” – 2.vieta, PSRS čempionāta pusfinālā – 5.vieta un finālā – 11.vieta.

1983.gadā Arnolds Dambis stabili brauca pirmajā sešiniekā. Sezonas atklāšanās sacīkstēs – 5.vieta, Baltijas čempionātā – 6.vieta, Dzintara Volgā – 6.vieta, PSRS čempionāta pusfinālā – 5.vieta.

1984.gada rezultāti: ATD CAMK balva – 9.vieta, PSRS čempionāta pusfināls – 3.vieta un finālsacensībās – 11.vieta, Baltijas čempionātā – 7.vieta, Autotransporta ministrijās balvā – 7.vieta.

1985.gadā daudz pieredzējušais Arnolda Žigulis ar 11.nummuru neizturēja ATD CAMK balvu un „Dzintara Volgas” sacīkstes, bija jāizstājas. Baltijas čempionātā vecmeistaram - 5.vieta un Autotransporta ministrijas balvā - godpilnā 2.vieta.

1986.gadā vecmeistars turpināja braukt stabili. ATD CAMK balvā – 9.vieta, „Tallinn SAB” balvā – 7.vieta, Baltijas čempionātā – 7.vieta, „Dzintara Volgā” – 8.vieta.

1987.gadā Arnolds Dambis piedalījās sezonas pirmajās sacensībās, taču kāds no konkurentiem būtiski sabojāja mūsu vecmeistara automašīnu. Atjaunot daudz pieredzējušo „žiguli” nebija jēgas un meistars nolēma, ka laiks pielikt punktu vairāk kā 36 gadu ilgajai autosportista karjerai.