Elmo Saļms

Dzimis 1937.gada 13.aprīlī Tallinā.

Elmo Saļma jaunība pagāja izsūtījumā Sibīrijā. Sportiskās gaitas Elmo Saļms sāka kā motosportists. Vēlāk strādādams Ādažu kolhozā par šoferi, viņš bija Ādažu motobola komandas uzbrucējs. Septiņdesmito gadu sākumā Elmo nolēma, ka grib startēt sacensībās ar formulu. Ādažu kolhozs iegādājās Estonia-15 formulu, kura bija apgādāta ar motocikla IŽ 350cm3 dzinēju. Katrai sacensībai Elmo Saļms praktiski veica motora kapitālo remontu, kas rezultātā ļāva viņam finišēt gandrīz katrās sacensībās.

1971.gadā Elmo Saļms izcīnīja pirmo uzvaru autošosejā . Tas notika sporta biedrības „Spartak” čempionāta 1.posmā Biķerniekos. Tajā pašā gadā viņš ieguva 1.vietu Dzintara Volgas sacensībās un 3.vietu Baltijas čempionātā. Pirms PSRS čempionāta 1.posma sacensībām „Borovaja” trasē Baltkrievijā kontrolbraucienu laikā Elmo Saļms piedzīvoja savu briesmīgāko avāriju. Kamēr Elmo Saļma formula atradās gaisā zem viņa paspēja izbraukt kāds sportists. To kas bija palicis pāri no formulas iekrāva mašīnā un veda mājās. Nākošajā- sacensību dienas braucienā, kurā bija jāstartē arī Elmo Saļmam gāja bojā igauņu sportists Ants Vaino.

1972.gadā Elmo Saļms kļuva par PSRS un Latvijas čempionu 4.formulas klasē ar sacīkšu formulu Estonia-15M. Par šo panākumu viņš saņēma savu jau trešo PSRS Sporta meistara nozīmīti. Pirmie divi meistari bija iegūti startējot motokrosa sacensībās un Ādažu motobola komandas sastāvā. Sportists izcīnīja 1.vietu Dzintara Volgas un avīzes TRUD balvas izcīņā.

1973.gadā Elmo izcīnīja otro PSRS čempiona titulu formula-4 klasē.

1974.gadā Elmo Saļms pārsēdās jaudīgākā- 3.formulas automašīnā. Savu veco formulu viņš nodeva jaunā igauņa Tomasa Napas rīcībā. PSRS čempionātā kopvērtējumā izcīnīja 8.vietu ar Estonia-18 formulu.

1975.gadā ādažnieks turpināja piedalīties 3.formulas sacīkstēs. Viņš izcīnīja 2.vietu sezonas atklāšanas braucienā un uzvaru Dzintara Volgas sacensībās. Pirmo reizi Elmo Saļms startēja Sociālistisko valstu Draudzības kausa posmā Minskā un, sacenšoties ar Austrumeiropas labākajiem sportistiem, ierindojās 14.vietā.

1976.gadā sportists izcīnīja uzvaru sezonas atklāšanas sacensībās Biķerniekos. Dzintara Volgas sacensībās 2.vieta un vienā no PSRS čempionāta posmiem Piritā, ļoti spēcīgā konkurencē- 2.vieta. KALEV balvas izcīņā Piritas trasē Elmo Saļms finišēja godpilnajā 3.vietā.

1977.gadā PSRS čempionātā sešu posmu kopvērtējumā Elmo Saļms ieņēma 4.vietu.

1978.gadā PSRS izlases sastāvā viņš piedalījās Sociālistisko valstu Draudzības Kausā. Pirmajā posmā Kijevas trasē „Čaika” Elmo, startējot ar savu daudz pieredzējušo formulu, ierindojās 7.vietā. Pirms nākamā etapa, kurš norisinājās VDR trasē Elmo Saļmam iedeva pilnīgi jaunu tikko no Tallinas rūpnīcas saņemtu Estonia-19 sacīkšu mašīnu. Standarta formula bija pilnīgi nekonkurētspējīga un Elmo finišēja viens no pēdējiem. PSRS čempionātā sportistam-11.vieta.

1979.gadā Elmo Saļms piedalījās Sociālistisko valstu Draudzības Kausa pirmajā posmā un finišēja 16.vietā. Viņš veiksmīgi startēja PSRS čempionātā un trīs posmu kopvērtējumā izcīnīja bronzas medaļu. Šajā gadā mūsu meistars izcīnīja 1.vietu Dzintara Volgas sacensībās, avīzes TRUD balvas izcīņā, kā arī Baltijas un Latvijas čempionātos. Šī bija viena no veiksmīgākajām sezonām Elmo Saļma karjerā un gada beigās meistars beidza savu sportista karjeru